Przetargi budowlane – najważniejsze informacje
Dziś pracę budowlane stały się powszechną praktyką. By jednak móc brać udział w budowie, przebudowie czy remontach obiektach użyteczności publicznej, niezbędne jest branie udziału w przetargu i wygranie go jak firma oferująca najbardziej korzystną ofertę. To pozwala na rozsądne gospodarowanie zasobami finansowymi inwestora. Co warto wiedzieć o przetargach budowlanych? Czym się charakteryzują? Przejrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Zasady prowadzenia przetargów
Przetargi budowlane pozwalają na wykonanie danego zlecenia. By jednak mieć szansę na wyłonienie składanej oferty jako najbardziej korzystnej, przedsiębiorstwa budowlane powinny znać zasady prowadzenia przetargów, które pozwolą na lepsze przygotowanie się udziału w nich. Przede wszystkim przetargi prowadzone są w zamówieniach publicznych. Należy jednak zaznaczyć, że przetargi coraz częściej spotykane są także wśród prywatnych inwestorów, którzy pragną jak najkorzystniej zagospodarować swoje środki przeznaczone na budowę, przebudowę bądź remont.
Właściwe przygotowanie do przetargu kluczem do osiągnięcia sukcesu
By móc wygrać przetarg, z całą pewnością należy się do niego odpowiednio przygotować. Po pierwsze musimy szczególną uwagę poświęcić na spełnienie wszystkich wymagań formalnych. To właśnie one w pierwszej kolejności podlegają starannej weryfikacji. Nie spełnienie określonych wymagać skutkuje na samym początku odrzuceniem naszej oferty. Co więcej, by przetarg budowlany zakończył się dla nas pomyślnie, należy zaprezentować swoje kompetencje, doświadczenie takie jak zrealizowane inwestycję, by stać się jak najbardziej wiarygodnym w oczach zleceniodawcy. Informacje powinny być przestronne i czytelne.
Rodzaje przetargów
Przetarg jest pojęciem bardzo ogólnym, w ramach którego wyróżnić możemy poszczególne jego rodzaje. Do najbardziej popularnych należą przetargi ograniczone i nieograniczone. W typie ograniczonym, jak sama nazwa wskazuje, istnieje limit uczestników, którzy mogą przystąpić do udziału w nim. Przeważnie składa się on z dwóch etapów. Do drugiego poziomu dostają się wykonawcy, którzy w najbardziej satysfakcjonującym stopniu są w stanie spełnić postawione przed nimi wymagania przez zamawiającego.
Przetargi nieograniczone charakteryzują się nieograniczoną liczbą zainteresowanych wykonawców, którzy mogą wziąć w nich udział. Co więcej, zazwyczaj już przy pierwszym etapie wyłania się zwycięzcę przetargu.
Dlaczego przetargi budowlane cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Przetarg budowlany to jedna z najbardziej popularnych i bezpiecznych form, która stanowi doskonałą ochronę i gwarancję bezpieczeństwa dla zakładanego przedsięwzięcia. Co więcej, przetarg chroni nas przed wieloma nieoczekiwanymi sytuacjami na każdym etapie realizacji inwestycji. Zminimalizowanie wystąpienia ryzyka niepowodzenia bądź nienależytego wykonania wielu działań sprawia, że inwestycja przebiega sprawnie, a uzyskany efekt końcowy jest dla inwestora satysfakcjonujący. Taki sposób wyłonienia firmy budowlanej, która będzie realizowała powierzone im zadania, jest czystą formą ochrony naszych pieniędzy. Należy jednak podkreślić, że podczas przeprowadzania przetargów cena nie jest głównym wyznacznikiem. To doświadczenie czy ugruntowana pozycja na rynku zazwyczaj decydują o wyniku końcowym. Nic więc dziwnego, że przetargi budowlane są niezwykle pomocne, a każdy rozsądny inwestor, zarówno publiczny, jak i prywatny, w celu najwyżej ochrony swoich interesów, stawia na dobrze zorganizowany przetarg.