Przetargi,  Przetargi transportowe

Przetargi logistyczne, czyli dokąd i za ile? Informacje ogólne na temat przetargów z branży transportowej

Czy wiecie Państwo, że przetargi transportowe nie działają tak, jak przetargi, organizowane dla firm budowlanych?… W artykule znajduje się garść uwag, na temat przetargów transportowych i metod, związanych z ich organizacją. Zapinamy pasy!

Przetargi w logistyce: jaka jest specyfika branży?

Jeśli chodzi o budownictwo, przetargi, które pojawiają się w bazie ofert najczęściej, są związane z zamówieniami publicznymi. Jest to związane z tym, że rozmaite instytucje państwowe potrzebują siedzib, które są w odpowiednim czasie remontowane a nawet bywa że wyburzane. Wszystkie te usługi mieszczą się w spectrum robót budowlanych, objętych możliwością organizacji zamówień publicznych. Inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o  przetargi w obrębie logistyki. Przetargi są organizowane najczęściej przez firmy prywatne i spółki. Bywa, że przetargi, któe teoretycznie obejmują realizację jednego zlecenia, są podzielone między dwie firmy. Jedna organizuje zaopatrzenie firmy w produkty, załatwiając wszystkie potrzebne formalności, druga natomiast dowozi te same dobra do klienta. W związku ze specyfiką branży, często organizowane są tak zwane przetargi łączone. Jeśli na przykład towar, by odbyć drogę, musi przebyć odległość z magazynu na lotnisko, a potem wszystkie towary ładowane są na samolot, jego transportem mogą się zajmować dwie firmy, które uprzednio wygrały przetarg. jak widzimy, przetargi logistyczne bywają często łączone, ponieważ po prostu być muszą. Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o specyfikę branży? W transporcie ważne są daty, daty i jeszcze raz daty, dlatego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Jeśli chodzi o budownictwo, przetargi, które pojawiają się w bazie ofert najczęściej, są związane z zamówieniami publicznymi

O czym należy pamiętać, by transport towarów przebiegł pomyślnie?

W realizacji zadań, związanymi z przetargami logistycznymi bardzo ważne jest dokonywanie prawidłowych obliczeń. Jeśli rachunki nie są dosyć precyzyjne, zadanie obsługuje zbyt wielu lub zbyt mało pracowników, angażuje się zbyt wiele lub za mało sprzętu itp.  Wszystko to przekłada się na koszty i w sensie ogólnym na powodzenie operacji. Bardzo ważna dla realizacji przetargu logistycznego jest umowa, w której powinny znaleźć się możliwie szczegółowe zapisy, również na temat możliwości opóźnień i problemów, które może generować dany transport. Umowa zawiera na przykład wskaźniki KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Wiedza na ich temat jest potrzebna, by sprawnie organizować dany transport. Musimy pamiętać, że w przetargach logistycznych, które nie są przetargami „statycznymi”, bardzo ważna jest odpowiednie uszczegółowienie przekazywanych danych. Można dzięki niemu naprowadzić przyszły transport towarów na pożądane zarówno przez przedsiębiorcę, jak i osobę, realizującą przetarg transportowy, tory efektywności.

Przetargi logistyczne: baza szczególnie pełna pod koniec roku

Baza przetargów aktualizuje się co prawda codziennie, niemniej przetargów jest najwięcej pod koniec każdego roku. Ostatnie miesiące roku to czas, w którym firmy transportowe przygotowują plany na resztę zimy i wiosnę. Odbywa się ustalanie budżetu na następny rok. Zgodnie ze specyfiką branży, firma które chcą nawiązać z wybraną firmą współpracę odnośnie transportu, wysyła do niej zapytanie ofertowe. Jak możemy się domyślić, takich zapytań ofertowych jest w dobrze funkcjonującej firmie prawdziwe zatrzęsienie. Zapytania, wysyłane pod koniec roku, odznaczają się krótkim terminem przeznaczonym na odpowiedź. Działają więc na zasadzie okazji. Przeważnie tych okazji jest kilkaset! Koniec roku jest więc dobrym okresem na uczestnictwo w przetargach, jeśli chodzi o firmy, zajmujące się logistyką.

W realizacji zadań, związanymi z przetargami logistycznymi bardzo ważne jest dokonywanie prawidłowych obliczeń